30 Haziran – 7 Temmuz 2020 Svanetı & Mestıa & Ushgulı

Sizleri Kafkas macerasına davet ediyoruz. Kimi UNESCO Dünya Mirası listesinde, kimi gördüğünüzde aklınızdan çıkmayacak güzellikte olan köyler, vadiler, dağlar, yaylalar ve mimari ile buluşacağız. Görsel ve ruhsal olarak bütün benliğinizi saracak bu şölen için yerinizi ayırtın.

Turumuz sadece fotoğrafçı arkadaşlarımız için değildir; katılmak isteyen herkes katılabilir.

Tarihler:

● 30 Haziran-7 Temmuz 2020

● 2-8 Ağustos 2020

● 23-29 Ağustos 2020

Kontenjan: 12 kişiyle sınırlıdır.

Fiyat: 850$ (İki kişilik odalarda kişi başı fiyat)

Bu gezi Murat DAĞASLAN tarafından; TÜRSAB A-7609 numaralı Endemic Tours işbirliğinde gerçekleştirilecektir.

1. Gün Hopa – Batum – Okatse Kanyonu – Kutaisi

Hopa Limanı’nda HAVAŞ durağında veya Hopa şehir merkezinde buluşmamızın ardından yola çıkıyoruz ve Sarp Sınır kapısından geçerek Batum şehir merkezinde kısa bir Avrupa Meydanı ve Altın Post (Medea) Heykeli gezisi yaparak İmereti bölgesinin başkenti Kutaisi ye doğru devam ediyoruz. Khoni kasabasından yukarı doğru kıvrılarak Okatse kanyonuna doğru gidiyoruz, kanyon içine yapılmış yürüyüş parkurunda gidiş geliş 3 km yürüyoruz ve aracımıza dönerek zaman durumuna göre 95m lik yüksekliği ile Kinchkha şelalesine gidiyoruz, bir kanyon suyu ile beslenen şelalenin eteğinde kanyon içinde bir yürüyüş ile günü sonlandırıyoruz akşam saatlerinde otelimize varıp yerleşiyoruz.

2. Gün Chakvi – Poti – Senaki – Svaneti

Sabah kahvaltımızın ardından dünyada tek Dinozor ayak izlerinin ve mağara içinde biyolojik bir insan kalbi olan Sataplia mağarası ve parkını gördükten sonra Senaki şehirleri üzerinden yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin (Lazların anavatanı) başkenti olan Zugdidi’de bulunan Dadiani Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Dadiani ziyareti sonrası yükselmeye başlayarak Enguri barajına çıkıyoruz ve uygun bir yerde kumanyamızı yiyoruz. Enguri nehrinde bulunan baraj Avrupa’nın en yüksek 2. Dünyanın ise 6. Barajı olma özelliğindedir ve 271m gövde yüksekliği bulunmaktadır. Barajın elektrik kablo döşemeleri toprak altından yapılmıştır. Zugdidi ovasının bahçeleri arasından Kafkas dağlarına doğru uzanan yaklaşık 4 saatlik muhteşem manzaralar eşliğinde ve uygun fotoğraf molaları ile Mestia ya varıyoruz ve pansiyonumuza yerleşiyoruz.

3. Gün Becho – Ushba Şelalesi Ve Ushba Buzulu – Mazeri Dağı 

Sabah kahvaltısının ardından Jenari bizler için hazırladığı Haçapuri, sebze meyve ve haşlanmış yumurtaları kumanya torbamıza alıp yürüyüş için son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Konakladığımı evden yaklaşık 5 dakikalık araç yolculuğu sonrası Dolora Nehrinin üzernde bulunan köprüde araçtan inerek yürüyüşe başlıyoruz. Takip edeceğimiz patika, Dolora Nehrinin Sağ yakasındaki bir kızak ve orman karakolu rotası. Patikayı takip ederken hemen sağımızda kalan Mazeri Dağı ve dünyaca ünlü Ushba Dağı’nın güney yamacı ve zirvesi eşliğinde yürüyoruz. Kafkas Dağları’ndaki 4700 metrelik Ushba dağı bir çok dağcının hayallerini süslemektedir. Kafkasların Matterhorn’u, Kafkasların İkiz Cadısı, Kötü hava Cadısı gibi yakıştırmaları olan bak bak doyulmaz bir dağ kendisi. 1,5 saate Gürcü askerlerinin sınır karakolu ve tırmanış esnasında olcak aksilikler için ilk yardım görevi üstlendikleri kamp tipi karakollarına varıyoruz. Biraz dinlenmedin ardından yaklaşık 40 dakikalık tırmanış sonrası şelale kaynağına ve bütün Becho vadisini ve Mazeri Platosunu panoramik olarak seyredebileceğimiz noktaya varıyoruz. Adını koyamayacağımız duygular içerisinde kumanyamızı yedikten snra dönüşe geçiyoruz. Arazımızla buluşup Jenarinin evine son kahveleri içmek ve eşyalarımızı almak için uğruyoruz ve Mestia’ya geçiyoruz akşam konaklama artık ana hedefte.

4. Gün – Ushguli – Shkhara Yaylası

Sabah biraz erken vakitte kahvaltımızı yedikten sonra aracımızla 40 km kadar stabilize bir yolla Avrupa’nın en eski ve en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne bölgeye özel olan arazili araçlarımıza binerek (Mitsubishi Delica) hareket edeceğiz. 2,5 saat sürecek yolculuk sonrası Ushguli’ye varıyoruz ancak araçtan inmiyoruz Shara dağı eteğinde bulunan Shkhara buzuluna doğru biraz daha devam ediyoruz ve nehri geçtikten sonra araçtan inerek nehir kenarında çimenlerin üzerinden rahat bir yürüyüşle buzul eteğine varıyoruz dönem dönem su yükselmesi ve sel sebebi ile buzula giden köprü yıkılmış olabiliyor en kötü ihtimalle karşısına kadar ilerliyoruz ve geri dönerek Ushguli de öğle yemeğimizi yiyoruz. Dileyenler bu yürüyüşü at ile yapabilir. Hava açık olduğu zamanlarda 5201m yüksekliğine sahip Shkhara tüm görkemiyle bizlere eşlik edecek Sonrasında Svan kuleleri, Svan evi müzesini geziyoruz ve ardından dönüş için yeniden araçlarımıza biniyoruz. Dönüş yolunda hava durumuna göre hiçbir programda bulunmayan bir sürprize götürüyoruz.

5. Gün – Chaladi Buzulu – Hartsvali – Teleferik

Kahvaltı sonrası 6 km araçla gittikten sonra ya da şehir içerisinde nehir kenarından yürüyüşe başlayarak 6 km kadar yürüyoruz ve sonrasında Chalaadi Buzulundan gelen serin suların kıyısında orman içi patika yoldan buzula doğru yürüyüşe başlıyoruz. 4 km uzunluğundaki hafif tırmanışlardan oluşan bu yürüyüşümüzün 3. km’sinden itibaren ormandan ve ağaç sınırından çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüşten sonra Kafkas Dağları’nın K2’si olarak nitelenen Ushba Dağı’nın en büyük buzullarından Chalaadi Buzuluna ulaşıyoruz. Buzul kıyısında yarım saat mola verdikten sonra dönüşe geçiyoruz. Aracımız bizleri patika başlangıcında bekliyor olacak ilk olarak öğlen yemeğimiz için restorana gideceğiz ve sonrasında teleferik ve manzara keyfi için Hartsvaliye çıkacağız. Kafkasların bütün çatılarını görebileceğimiz bir konumda olan teleferik ile yukarıda bulunan kafeye çıkıp etrafımızı saran 3750’den başlayıp 5201m ye varan zirveleriyle Kafkas dağlarını doyumsuz bir seyre dalacağız. Daha sonra dileyenler ile orman içinden Mestia ya ineceğiz dileyenler araç ile inip bu masalsı şehirde son günün tadını çıkarabilirler.

6. Gün – Mestia – Zugdidi – Batum

Bu sabah biraz erken hareket edeceğiz yolumuz uzunca biraz kahvaltımızı yedikten sonra vakit kaybetmeden aracımıza binerek Kafkasların yükseklerinden doğarak vadi boyunca Karadeniz’e doğru inen ve Etzeri bölgesinde büyükçe bir barajda toplanan Enguri nehri kıyısında Zugdidi’ye varıyoruz ve buradan devam ederek öncelikle Batum’un simgesi haline gelmiş olan dünyaca ünlü Batum Botanik Parkı’nı ziyaret ediyoruz. Botanik Park, 113 hektarlık alana yayılmış enva-i çeşit bitki türüyle muhteşem bir seyir sunuyor. Park içinde yürüyerek dolaştıktan sonra şehir merkezine geri dönüyoruz. Avrupa Meydanı ve Altın Post (Medea) Heykeli, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Hayvanat (Kuş) Bahçesi görecek olduğumuz yerlerden bazıları. Akşamüstü Batum’u tepeden görmek için teleferikle Anio Dağı’na çıkıyoruz. Muhteşem Batum manzarasının ardından, Kafkas Halk oyunlarının gösterisi eşliğinde akşam yemeğimizi yiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz.

7. Gün – Hoşçakalın 🙂

Son kahvaltımız sonrasında alışveriş ve serbest zaman sonrası saat 11.00 da buluşuyor ve Sarp Sınır kapısına varıyoruz. Hopa tarafına geçince, dönüşü Trabzon Havaalanı’ndan olan misafirlerimizi HAVAŞ’a ulaştırıyoruz. Hopa (XHQ)’dan uçacak misafirlerimizi de Hopa (Batum) Havaalanı Terminali’ne bırakıyoruz. Vakte göre uçak saatine kadar Hopa’da vakit geçiriyoruz.

YANINIZDA GETİRMENİZ GEREKEN EŞYALAR;

 • (Fotoğrafçılar için) Fotoğraf Makinası,Tripot,Yedek 64 GB Hafıza Kartı,Geniş Açı,Orta Zoom ve Tele Lensler
 • Su/kar geçirmez kışlık bot (Gore-tex olması önerilir.)
 • En az 30 litrelik sırt çantası (Yağmurluklu)
 • Yağmurdan korunmak için yağmurluk veya panço. Ya da gore-tex montlar.
 • Kışlık sentetik kumaşlı pantolonlar. (Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz)
 • Sizi soğuktan koruyacak bir sweat-shirt, kazak veya polar mont.
 • Yedek t-shirt
 • Kafa feneri, el feneri
 • Bere, buff, atkı, eldiven
 • Rehberinizde ilkyardım çantası var, ancak sizin de ufak bir ilkyardım çantası hazırlamanızı öneririz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER;

 • Profesyonel yerel rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf eğitimleri ve çekim teknikleri
 • Özel aracımız ile turda belirtilen tüm transferler ile havaalanı transferleri
 • 4 gece yarım pansiyon konaklama (4 gece Mestia )
 • 2 gece oda kahvaltı konaklama (1 Kutaisi / 1 Batum )
 • Zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER;

 • Yurtdışı çıkış harcı (15.-TL)
 • Öğle yemekleri. (Bölgede menü algısı olmadığı için misafirler kendi tercihlerine göre restoranlarda serbest yemek yiyebilirler)
 • 2 gece Kutaisi ve Batum akşam yemekleri
 • Elde olmayan nedenlerden doğabilecek ekstra masraflar
 • Single konaklama farkı: 170$
 • Müze, örenyeri girişleri
 • Kişisel harcamalar ve otellerdeki ekstralar vs

ÖN KAYIT İÇİN FORMU DOLDURUNUZ;

NOTLAR VE ŞARTLAR:

 • Unutmayınız ki, uçak fiyatları her an değişebiliyor. Hatta yoğun sezonda yer bulmak zor veya çok pahalı olabiliyor. Rezervasyonunuzu ne kadar erken yaptırırsanız sizin için o kadar avantajlı olacaktır.
 • Rehberimiz hava şartlarına göre tur programında kalite standardını düşürmeden değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Tura yeterli katılımın sağlanamaması durumunda hareket tarihinden 2 hafta önce tüm katılımcılara bilgi vermek kaydıyla tur iptal edilir ve tur ücretleri iade edilir.
 • Rehberimiz hava şartlarına, yol şartlarına göre program içeriğini değiştirme hakkına sahiptir.

İPTAL VE İADE KOŞULLARI;

 • Paket turun başlamasına 30 günden daha fazla bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.
 • Seyahat tarihine 30 gün kala yapılan rezervasyon iptallerinde paket ücretinin %50’si, seyahat tarihine 10 gün kala yapılan iptallerde ise paket ücretinin tamamı geri iade edilmez. Seyahat sigortası iptal koşulları geçerlidir.
error: Kopyalanması Yasaktır!