Hakkımda

1993 yılının Mart ayında Ankara’da doğdu. Sanata olan ilgisini lise yıllarında keşfetti. Batıkent Endüstri Meslek Lisesi’nde boş derslerinde sürekli graffiti yapar ve taslaklarını bitirdiğinde duvarlara dökerdi. Bu hevesi fazla sürmedi. İki sene içerisinde hip hop müzik türüyle yakınen ilgilenmeye başladı. Bu müzik türünde dijital ortamda altyapı üretebilmek için beat maker olmak istedi ve harçlıklarını biriktirerek MIDI klavye aldı.

Sonrasında ise çevresinden, müzik programı FL Studio ve Reason’ı öğrenmeye ve internet aracılığı ile çevresindeki rap sanatçılarına altyapı üretmeye başladı. Bu işlerde biraz daha profesyonelleştiğinde sektörden ilk parasını kazanmaya başlamıştı ki üniversite dönemine geçiş yaptı. Bu esnada evindeki stüdyosuna veda etmek zorunda kaldı ve ekipmanlarını sattı.

Üniversiteyi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde makina resim konstrüksiyon bölümünde okudu. Mezun olduktan sonra babasının şirketinde makina ressamlığı yaparak hayatına devam etti. Bir süre sonra çevresindeki arkadaşları yurtdışında eğitim almaya ve çalışmaya gitti. Yeni arkadaşlıklara da sıcak bakmadığı için kendisine lise yıllarındaki gibi bir hobi edinmek istedi. Bu vesileyle fotoğrafçılık ile tanıştı.

İlk aldığı fotoğraf makinası GoPro idi. Alır almaz sosyal medyada gördüğü sualtı çekimlerinden yapmak için Antalya’ya gitti. Sonuçlar tabii ki istediği gibi olmamıştı. Sonrasında cep telefonu ile fabrikalar, binalar ve benzeri yapılar çekmeye başladı. Photoshop kullanmasını tavsiye eden bir arkadaşı sayesinde internet üzerinden programlar öğrendi ve çektiği yapı fotoğraflarını farklı desen ve renklerle süslemeye başladı.

Bir sene yapı fotoğrafları çektikten sonra daha fazla üretmek istedi. Fotoğraf konusunu bu kadar dar tutmak yerine uçsuz bucaksız doğa fotoğrafları çekebileceği bir makina almak için para biriktirdi. Giriş seviyesi bir fotoğraf makinası aldı. Haftasonları her fırsatta Ankara çevresindeki barajlar başta olmak üzere çeşitli yerlerde doğa fotoğrafları çekmeye çıktı.

Çektiği fotoğraflara sürekli anlam yükleyen Murat, fotoğraf hobisini ilerletebilmek adına kendini geliştirmeye yöneldi. İnternet üzerinden fotoğrafçılık hakkında eğitim videoları izledi, photoshop programını da aynı fotoğrafçılıkta olduğu gibi internet üzerindeki eğitim videoları ile öğrenmeye devam etti. Bir kaç sene sonra kullandığı ekipmanları giriş seviyesinden profesyonel seviyeye çıkarttı ve ürettiği fotoğrafları Instagram hesabında paylaşarak bir kitleye erişti. Sonrasında işler daha da büyüdü ve sosyal medya üzerinden iş almaya başladı. Belli firmalar için fotoğraflar üretti. Bu sayede fotoğrafçılık merakı hobi fotoğrafçılığından çıkarak tek işi oldu. Böylelikle babasının şirketinden çıkışını aldı.

Her seyahatin bir önceki macerasında kendisinde gördüğü teknik eksiklikleri yeni maceralarında tamamlayarak daha kaliteli işler yapmaya devam ediyor ve Türkiye sınırları içerisinde çektiği fotoğrafları ilerleyen zamanlarda hayali olan ülkelerle tamamlamak istiyor.

Face The Current gibi dünya çapındaki dergilerde fotoğraf haberleri yapılmış ve fotoğrafları bir çok topluluk tarafından takdir edilmiştir.

Murat Dağaslan hayallerinin peşinden giderken kendisine hep şunu hatırlattı: ‘‘Sadece sevdiğin işi yap. İmkansızlığın içerisinde imkanlar üretmek senin elinde; Yeter ki iste!”

No Comments

Leave a Reply

error: Kopyalanması Yasaktır!